Nobelprisen i medicin – Autoimmune Sygdomme

Mary Brunkow, Fred Ramsdell og Shimon Sakaguchi har vundet årets Nobelpris i medicin.
Deres arbejde med immunsystemet kan have stor betydning for nye måder at behandle Autoimmune Sygdomme på.

Modtagerne af årets Nobelpris har bl.a. været med til at identificere de såkaldte T-celler, der fungerer som “sikkerhedsvagter” og som stopper immuncellerne fra at angribe kroppen.
Autoimmune Sygdomme er kendetegnet ved, at kroppen fejlagtigt går til angreb på sig selv.

“Deres opdagelser har været afgørende for vores forståelse af, hvordan immunsystemet fungerer, og hvorfor vi ikke alle udvikler alvorlige Autoimmune Sygdomme” (Olle Kämpe, formand for Nobelkomitéen).

Stort tillykke til de tre modtagere (fra henholdsvis USA og Japan), og tak fordi de fokuserer på så vigtigt et område som Autoimmune Sygdomme.

De tre prisvindere deler årets Nobelpris på 11 millioner svenske kroner, og modtager også en guldmedalje overrakt af den svenske konge.

Læs evt. mere: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2025/press-release/