En kvinde med colitis ulcerosa blev uretmæssigt fyret fra sit arbejde

En kvindelig lærer ansat på en kommunal skole var diagnosticeret med en kronisk tarmsygdom, som medførte betydelig træthed og stress for læreren. Skolen havde derfor iværksat flere tilpasningsforanstaltninger for at tilpasse stillingen til læreren, herunder personlig assistance, nedsat tid, en § 56-aftale og mulighed for forberedelse i hjemmet.
Men… i forbindelse med en afskedigelsesrunde som følge af økonomisk underskud på skolen blev læreren opsagt.

Kvinden mente, at arbejdsgiveren havde forskelsbehandlet hende på grund af handicap, Ligebehandlingsnævnet vurderede da også, at kvinden havde et handicap i forskelsbehandlingslovens forstand.

Ved udvælgelsen af de medarbejdere der bedst kunne undværes på skolen, foretog arbejdsgiveren en vurdering af medarbejdernes kvalifikationer i forhold til 7 kriterier, herunder fleksibilitet, stabilitet og omstillingsevne. Arbejdsgiveren vurderede, at kvindens kvalifikationer i forhold til kriterierne fleksibilitet, stabilitet og omstillingsevne var dårlig. Samlet fik kvinden den laveste gennemsnitsscore af alle de vurderede lærere.

Nævnet vurderede på den baggrund, at kvinden havde påvist faktiske omstændigheder, som gav anledning til at formode, at hun havde været udsat for indirekte forskelsbehandling på grund af handicap.

Nævnet havde herved lagt vægt på, at kvindens funktionsnedsættelse medfører betydelig træthed og stress. Dette indebærer, at kvinden vil være mindre tilbøjelig til at opnå en positiv vurdering i forhold til kriterierne om fleksibilitet, stabilitet og omstillingsevne sammenlignet med en arbejdstager uden handicap.

Nævnet vurderede, at arbejdsgiveren på afskedigelsestidspunktet vidste eller burde vide, at kvinden havde et handicap i forskelsbehandlingslovens forstand. Efter en samlet vurdering fandt nævnet, at skolen ikke havde opfyldt sin tilpasningsforpligtelse.

Nævnet havde herved lagt vægt på, at arbejdsgiveren ikke i tilstrækkeligt omfang havde godtgjort, at kvinden modtog personlig assistance i form af individuel vejledning fra arbejdsgiveren. Arbejdsgiveren havde endvidere ikke godtgjort, at det ikke var muligt at omplacere kvinden til en stilling på en anden skole forud for afskedigelsen.

Kvinden fik derfor medhold i klagen og en godtgørelse på 555.000 kr. svarende til 12 måneders løn.

…..
(Hvad er symptomerne på colitis ulcerosa?
De almindeligste symptomer ved colitis ulcerosa er blodig diaré. Man kan også opleve utilpashed, vægttab, nedsat appetit, blødning fra endetarmen og generelt tab af næringsstoffer. Endvidere kan der opstå blodmangel som følge af svær, aktiv sygdom.)

Læs evt. mere om afgørelsen:
https://www.retsinformation.dk/eli/retsinfo/2025/9228